Aktualne

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego.

2. W przyszłą niedzielę 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Ze względu na pandemię porządek Mszy jest następujący:
– W sobotę Msza z Wszystkich świętych,
– W Niedzielę Msze w kościele o 7.00, 11.00, 13.00 i 15.00
– W Siekierczynie tylko o 9.00.

Nie będzie Mszy na cmentarzu ani procesji.

3. Biskup tarnowski udzielił aż do odwołania dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Osoby korzystające z dyspensy zachęcamy do duchowego łączenia się z Ofiarą Mszy św. poprzez korzystanie z transmisji radiowej, telewizyjnej.

4. W nawiązaniu do Dekretu biskupa tarnowskiego informujemy, że:
– W każdym nabożeństwie wewnątrz kościoła może się znajdować nie więcej niż 42 osoby,
– W kaplicy 21 osób.
Podczas Mszy św. będą włączone głośniki na zewnątrz. Wierni mają obowiązek wszędzie mieć zasłonięte usta i nos tzn. w kościele, wokół kościoła i na cmentarzu.
W miarę możliwości starajmy się równomiernie rozmieścić w całym kościele. Trzeba też korzystać ze środka do dezynfekcji rąk.

5. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty przed Uroczystością Wszystkich świętych. Okazja do spowiedzi św. będzie codziennie przed Mszą św. a wieczorem przed Mszą św. i w czasie różańca.

6. Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

7. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.
Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.
W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.
Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.
W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.
W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

+ Stanisław Gądecki

8. W Uroczystość Wszystkich Świętych będą kwestować lektorzy i ministranci na cele WSD w Tarnowie.

9. „WYPOMINKI” za naszych bliskich zmarłych z czytelnie wypisanymi imionami zmarłych prosimy przynosić do zakrystii. Można też wrzucać do skrzynki na listy na plebani. Prosimy o zaznaczenie jakie mają być Roczne czy listopadowe oraz miejsce: kościół czy kaplica.

10. Życzymy błogosławionej niedzieli i całego nadchodzącego tygodnia.