Pamiątkowa płaskorzeźba na 100-lecie niepodległości – historia kapliczki na Buczkach

W niedzielę 18 listopada 2018 r. poświęcono pamiątkową płaskorzeźbę na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Znalazła ona miejsce w odnowionej kapliczce na Buczkach w Kaninie – obok szkoły podstawowej. Procesyjne przeniesienie płaskorzeźby z kościoła do kapliczki odbyło się po mszy o godzinie 11. Uczestnicy procesji po przybyciu na miejsce odśpiewali „Boże coś Polskę” i zrobili pamiątkowe zdjęcia.

Chciałbym w tym miejscu przedstawić historię powstania tej kapliczki…

Kapliczka przy szkole w Kaninie, na tzw, Buczkach, może mieć około 200 lat.
Jedna z wersji podaje, że stoi ona na miejscu pierwszego, maleńkiego kościoła. Jednak w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego czytamy, że „starożytny modrzewiowy parafialny kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny” stoi „na najwyższym dziale 595 m.npm.” . Taka z kolei informacja o punkcie wysokościowym odnosi się do miejsca, w którym aktualnie stoi kościół parafialny i stała poprzednia, drewniana świątynia.

Wracając jednak do kapliczki na Buczkach….
Została ufundowana przez człowieka, który według przekazów, podróżował koniem przez Kaninę. W miejscu gdzie stoi ona obecnie dawnej karczowano kamień min. pod budowę kościoła. Jadąc przez Kaninę w tym miejscu odpoczywał, ze względu na zaciszne miejsce, osłonięte od wiatru. Pozostawił tam sakwę z pieniędzmi. Kiedy zorientował się podczas dalszej podróży, że zgubił pieniądze, wrócił w miejsce odpoczynku, gdzie sakwa leżała nietknięta. W dowód wdzięczności udał się do księdza i zostawił ofiarę na wybudowanie stojącej do dziś kapliczki.
Po pożarze starego kościoła w 1886 roku kapliczka służyła jako miejsce odprawiania nabożeństw. W okresie letnim chrzczono tam dzieci, odprawiano msze, modlono się.
W kwietniu 1939 nieznany sprawca zbezcześcił wnętrze kapliczki niszcząc obraz Serca Maryi, który znajduje się w kapliczce po dzień dzisiejszy.
W dawnych latach do kapliczki też udawała się procesja w czasie tzw, Dni Krzyżowych.
Trzeba tez wiedzieć, że początkowo kapliczka znajdowała się poniżej poziomu drogi. Dopiero po remoncie DK 28 w latach 60 XX w. po obniżeniu poziomu drogi jest ona lekko powyżej niej.
W roku 2007 z inicjatywy ówczesnej sołtys wsi Kanina, Jadwigi Hebdy i z pomocą jej męża Jerzego kapliczka przeszła gruntowny remont. Wymienione zostało pokrycie dachu, położono nową elewację, a jej podstawę obłożono kamieniem. W roku 2018 Pan Mieczysław Uryga doprowadził do wyremontowania wnętrza kapliczki – położono drewniany strop, odmalowano ściany oraz oprawiono obraz Serca Maryi, zniszczony podczas II wojny światowej. Z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości wstawiono do kapliczki płaskorzeźbę przedstawiającą Matkę Bożą Częstochowską w skrzydłach orła stojącego na gałęzi dębu. Nad Maryją znajduje się wieniec z gwiazd.

Źródło: z przekazów Jana Kwiatkowskiego i Stanisława Hebdy.

Wszystkie zdjęcia w galerii.

Możliwość komentowania jest wyłączona.